Wholesale Cheap Jerseys from China for Cheap price

Spalarnia śmieci jednak będzie ? – AKTUALIZACJA

AKTUALIZACJA -Na prośbę mieszkańców konsultacje sprawie planów budowy spalarni śmieci w Śmiłowie zostały przedłużone do 21 lipca 2017!

 

Pamiętacie Państwo, jak we wrześniu 2016r. Starosta Pilski na portalu społecznościowym alarmował o planach budowy spalarni śmieci na Jadwiżynie w Pile? Wówczas Eligiusz Komarowski wyrażał swoje wątpliwości co do słuszności projektu, którego tak naprawdę nigdy nie było. Dzisiaj stoimy przed budową spalarni śmieci w oddalonym zaledwie o 12 km Śmiłowie. Inwestycja realizowana ma być przez Zakład Rolniczo – Przemysłowy Farmutil HS S.A, w której akcjonariuszem jest radny powiatowy startujący z listy Porozumienia Samorządowego Henryk Stokłosa. Dodatkowo nasze zaciekawieniu budzi fakt, iż w wyborach do senatu w 2015 r. pełnomocnikiem komitetu wyborczego Eligiusza Komarowskiego był Marek Barabasz rzecznik prasowy Farmutilu. Zastanawiające jest czy cisza ze strony starosty pilskiego jest przypadkowa ?

starosta

Zakładany system pracy projektowanego Zakładu, przy wydajności na poziomie 7 Mg/h,  całodobowym funkcjonowaniu oraz usytuowaniu w odległości ok. 12 km od Piły, stwarzać będzie istotne zagrożenie dla mieszkańców Piły. Dotychczasowe doświadczenia dotyczące odorów napływających z tego rejonu nie pozwalają na bezwarunkowe akceptowanie tego typu przedsięwzięć. Nie ulega wątpliwości, że skutki wcześniejszych działań w tym zakresie – aczkolwiek zdrowotnie nieokreślone – były bardzo negatywnie oceniane przez mieszkańców; obniżały w sposób istotny komfort życia oraz niewątpliwie przyczyniły się do negatywnej opinii o Pile i jej okolicach osłabiając siłę przyciągania potencjalnych inwestorów, jak i osób mogących osiedlić się w tym rejonie.

Efekty uboczne działalności zakładów ze Śmiłowa zostały upamiętnione w popularnej niegdyś  “piosence o senatorze Henryku” zaczynającej się od słów :

“Dlaczego pachnie tutaj u nas jak w oborze
Henio zrób coś, a Bóg ci dopomoże “

Prezydent Piły postanowił zapytać Pilan o opinię w ramach konsultacji na temat spalarni odpadów, której budowa planowana jest w Śmiłowie, a  w raporcie oddziaływania na środowisko jest określona jako „budowa Zakładu Produkcji Energii z Odnawialnych Źródeł Energii”. Celem konsultacji jest zebranie od mieszkańców miasta Piły opinii nt. planowanego przedsięwzięcia.

Konsultacje przeprowadzone zostaną za pomocą ankiet, które zawierają cztery pytania:

  1. Czy wie Pani / Pan o projektowanej kilkanaście kilometrów od Piły (w miejscowości Śmiłowo) spalarni odpadów?
  2.  Czy była Pani / Pan informowani przez Starostę Pilskiego o prowadzonym postępowaniu w tej sprawie?
  3. Czy powinien powstać kolejny obiekt tego typu w okolicach Piły?
  4. Czy władze miasta Piły powinny podejmować kroki w celu niedopuszczenia do tej inwestycji?

– W związku z tym, że inwestycja powstać ma w odległości kilkunastu kilometrów od Piły, uważam zapytanie pilan o opinię na ten temat nie tylko jako celowe, ale jako swój obowiązek – uzasadnia swoją decyzję prezydent Piotr Głowski.

Na każde z pytań uczestnicy konsultacji będą odpowiadać TAK lub NIE. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Piły, którzy mają ukończone 16 lat oraz  wypełnią  formularz (załącznik nr 2 do zarządzenia), jaki można pobrać w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Klienta lub przez strony internetowe www.konsultacjespoleczne.pila.pl

Wypełniony formularz można przekazać z wykorzystaniem portalu www.konsultacjespoleczne.pila.pl, pocztą tradycyjną na adres Urząd Miasta Piły, Biuro Prezydenta, Plac Staszica 10, 64 – 920 Piła lub osobiście do Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły. Liczy się data wpływu zgłoszenia do Urzędu Miasta Piły. Ostateczny termin zakończenia konsultacji przedłużono do 21 lipca bieżącego roku.

 

Autor: Jerzy Wyczechowski

Udostępnij na swojej tablicy

Zostaw swój komentarz. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *